מוד
   
   

איזור ארכיון 

החלטות אסיפה 


   
בכפר-אדומים ישנה חשיבות גבוהה לחוסן המשפחתי ולחיזוק המארג האנושי כתפיסת החוסן הקהילתי שלנו.

במרחב ישנם מספר גורמים הנותנים מענה פרטני ואישי בהתנדבות, מעבר לגורמי העזרה הפורמאליים (עו"סית וכו').

  • ועדת עזרה הדדית – עזרה בשעת הצורך בנושאים שונים.
  • צוות מוגנות – במקרה של הטרדה/פגיעה מינית.
  • "יד ליד" – עזרה למשפחות במצוקה כלכלית.
  • צח"י – צוות חירום יישובי, שנותן מענה מערכתי ומשפחתי במידת הצורך בחירום.
  • ועדת יולדות – מערך תמיכה וארוחות ליולדות במשך שבועיים מהלידה.
  • קרן עזרה הדדית – קרן לרווחת חברי האגודה בשעת משבר כלכלי.
   

צוות מוגנות קהילתית


שלום לכל תושבי הכפר.
כידוע לכם, לפני כשנה הוקם בכפר צוות מוגנות, בהמשך לאמנה הקהילתית שנכתבה בנושא. לאחרונה, עבר הצוות הכשרה מקצועית בנושא מוגנות והתמודדות עם פגיעות מיניות ברמה הקהילתית. ההכשרה ניתנה באמצעות מכון "חרוב" על ידי הגב' אסתי וייס, המתמחה בתחום.. במהלך ההכשרה דנו וליבנו סוגיות חשובות במצבים בהם מתרחשים אירועי פגיעה מינית בקהילה המשפיעים על כלל הקהילה. נחשפנו למורכבויות ולדקויות שונות, העלנו דילמות, קבלנו ידע מקצועי, רכשנו כלים, וגיבשנו דרכי פעולה להתמודדות ולהתערבות של הצוות במצבים אלו.
אנו רוצים להודות למועצת בנימין על התמיכה בתהליך, וכן על המימון של ההכשרה, מתוך זיהוי החשיבות בגיבוש מקצועי של הצוות. על המעורבות והליווי הצמוד של הגב' מירי הר שושנים מהמדור לעבודה קהילתית במתנ"ס, שלקחה חסות אישית על הפרוייקט. תודה למחלקה לשירותים חברתיים, ובעיקר ליעל - עו"ס הישוב, ולנעה ולאחיקם - עובדי חוק הנוער, על הנכונות לשיתוף פעולה והנחיית הצוות לעבודה מול גורמי הרווחה. לדני תרזה, ולנעמי אלדובי, שמלווה את הצוות מטעם וועד ההנהלה. וכמובן תודה ענקית לענבל דואק, רכזת הקהילה שמעודדת ומכוונת את הצוות לאורך כל הדרך, מתוך דאגה עמוקה ומחויבות להבניית שיח המעודד מוגנות במרחב הקהילתי ואיכות חיים לחברי הקהילה.
כמה דברים שחשוב לנו שתדעו:
מידע כללי על הקמת הצוות:
מדוע הוקם הצוות? זיהוי הצורך בטיפול ראוי באירועי פגיעה, תוך מחויבות לטיפול מיטבי בפגיעות מיניות בתוך הקהילה. הטיפול בפגיעות מיניות בתוך הקהילה נושא אופי המייחד אותו מהתמודדויות קהילתיות אחרות. הצוות מאפשר תגובה והתערבות באותם מקרים בהם החוק מנוע מלהתערב ועדיין מבחינה מוסרית ומעשית יש צורך להתייחס. כמו כן, כאשר אירוע של פגיעה מינית קורה בקהילה הוא מנוהל בצורה מסודרת ומקצועית במטרה למתן את התחושות הקשות של חוסר הגנה ושליטה.
כל חברי הצוות מתנדבים. ניתן לפנות לכל אחד מהם, על פי בחירה אישית. הצוות פועל בהרכבים שונים, החל מהרכב מצומצם ועד רחב בהתאם לצורך.
גתית פלג - יו"ר הצוות, הרב גבי גולדמן, אפרת קפלן, תמר עיני להמן, רפי אטינגר, חננאל חובב, יעל ללוש, נפתלי אופיר.
על מהות הצוות והקווים המנחים שלנו:
הצוות לא מהווה בשום מקרה תחליף להוראת החוק, או לגורמי הטיפול הרשמיים.
הצוות עובד בשיתוף פעולה מלא עם הרשויות ומחלקות הרווחה ורואה את עצמו נדבך נוסף ומשלים לטיפול באירוע.
הצוות ישתדל בעיקר לפעול לפי ההיבט הרחב, המתייחס לציבוריות היישוב ומתוך זה בבואו לטפל באירוע, יילקחו בחשבון הן הפרט והן הכלל.
תפקידי הצוות:
חינוך ומניעה:

הצוות פועל לבניית תכנית מניעה ביחד עם בעלי תפקידים בקהילה ובמערכת בכדי להעלות מודעות והסברה לנושא.

התערבות בשעת משבר ומענה לפונים:

הצוות מהווה כתובת לפניות התושבים (מבוגרים וילדים) לדיווח על אירוע פגיעה או הטרדה, או קיום חשש להתרחשות כזו - לפי בקשתם.
מהווה כתובת למתלוננ/ת נפגע/ת –כולל הקשבה, תמיכה וליווי אישי.
מפנה לטיפול בהתאם לבחירת ולהחלטת הנפגע/ת. בהתייעצות עם גורמים מקצועיים.
מהווה כתובת לפוגע/ת –כולל הקשבה, תמיכה וליווי אישי.
מוודא שהפוגע מטופל על ידי גורמי רווחה והוא ומשפחתו משתפים פעולה באופן משמעותי עם התוכנית הטיפולית שנקבעה להם.
פועל מתוך שמירה על כבוד הנפגע/ת והפוגע/ת, כולל שמירה על סודיות וצנעת הפרט (ערוב מינימום גורמים).
מהווה כתובת למעגלי נפגעים נוספים: משפחה, חברים.
מהווה כתובת להיוועצות ושיתוף.
מאפשר עבודה משותפת עם מנהיגות היישוב ובעלי תפקידים (כולל צוותי חינוך פורמאלי ובלתי פורמאלי), לצורך ההתמודדות הקהילתית ובנושא סנקציות קהילתיות מול פוגעים.

נקודות חשובות נוספות:
הצוות אינו מהווה תחליף לאחריות ההורית בשמירה על הילדים וחינוכם לזהירות, ואינו משמש שומר רשות הרבים.
אחד התפקידים העיקריים של הצוות הוא לעורר את כל תושבי הישוב שלא לראות במרחב הציבורי מרחב מוגן – מרחב שכביכול משחרר מאחריות - ולחיות את חיינו הפרטיים והציבוריים מתוך תפיסה זאת.
כמה הצעות לסיום:
חשוב שההורים ידברו עם הילדים על ביטחונם; לא ללכת לבד במקומות חשוכים, לא לדבר עם זרים, להיות עירניים למקומות מועדים; כמו שירותים ציבוריים, פארקים, טרמפים.
מאחר ופגיעות עלולות לקרות גם על ידי אנשים המוכרים לילד, חשוב להדגיש בפני הילדים את החשיבות בשמירה על גופם – ללמוד להגיד לא. ובמידה וחלילה חוו משהו שנראה להם לא מותאם, לבוא לספר למבוגר שהם סומכים עליו: הורה, מדריך, מורה, רכז נוער וכדומה.
חשוב שבני הנוער יעלו למודעות ויפתחו אל הנושא גם בהקשר של לחץ חברתי, סיכוני שתיית אלכוהול, ושמירה על כבוד וגבולות אישיים ביחסים.
גם לצוותים חינוכיים חשוב לשמור על עירנות הן במסגרות חינוכיות פרטיות (כגון משפחתונים, קייטנות, חוגים) והן במסגרות ציבוריות(מעון, גנים, בית ספר)., לכן מומלץ שלא להעסיק בעלי מלאכה (טכנאים, עובדי ניקיון, גינון, שיפוצים) בשעות בהם נמצאים הילדים במסגרת החינוכית, ובמידה ואין בררה - יש להקפיד על השגחה צמודה לעובדים אלו.
חופשת הקיץ בפתח, וזוהי תקופה מועדת בשל היעדר מסגרות. השגיחו על הילדים ובני הנוער, שאלו שאלות, היו שותפים לתכניות ופתחו ערוצי תקשורת.

חברי הצוות הכתובים למטה מזמינים כל ילד/ה נער/ה איש/ה הזקוקים לעזרה ראשונית הקשורה לפגיעה מינית שעברו, לפנות למי מאנשי הצוות לקבלת עזרה.

בברכה,
צוות מוגנות-כפר אדומים

ניתן לעיין בנוסח המלא של האמנה היישובית בנושא כאן.

   

תמיכה לאחר אובדן הריון / לידה שקטה

אובדן הריון או לידה שקטה הם אירועים שקורים לעיתים קרובות יחסית, אך אינם מדוברים תמיד, לפעמים אפילו לא במסגרת הרפואית הקיימת, ועל כן לא אחת יש תחושה שאלו אירועים לא מוכרים.

אובדן ההיריון והכאב שלאחריו הנם תהליכים קשים, שלא תמיד זוכים ללגיטימציה ותמיכה מספקת מצד הסביבה, ואפילו מבן הזוג. ישנן נשים שחוות אובדן הריון פתאומי ויש הנאלצות לקבל החלטה להפסיק את ההריון בשל תוצאות בדיקה לא תקינה או מסיבות אחרות. בכל המקרים, הכאב והקושי שמתלווים לאובדן הם עצומים.
דף מידע זה נכתב בעבורך, מתוך ההבנה בצורך החשוב לקבלת מידע, ליווי ויעוץ בנושא אובדן הריון.
ייתכן כי כעת את חשה מוצפת, כואבת, כועסת, המומה ומבולבלת, ייתכן שאת מתקשה לעכל את מה שקרה. כל אלו הן תגובות נורמליות, וכל אחת עשויה לחוש אותן בעוצמות שונות ובדרכי ביטוי שונות, כחלק מהתהליך שמתרחש בתקופת הזמן המידית שלאחר האובדן, וגם בטווח הזמן הארוך יותר, לאחר השחרור מבית החולים.
במסגרת דף המידע השתדלנו לרכז בעבורך שמות ומידע אודות שירותי סיוע בהם ניתן להיעזר, מתוך הבנה כי תהליך ההתמודדות עם אובדן הריון ויילוד הוא מורכב, ועשוי להיות מלווה בתחושת בדידות וקושי. אנו כאן כדי לומר לך שאת לא לבד, וישנן מסגרות שונות בהן תוכלי לקבל סיוע מקצועי באמצעות מומחים שהוכשרו בתחום הספציפי של התמודדות עם אובדן הריון.
בנוסף לכך, קיימות קבוצות תמיכה, פורומים ומסגרות שונות באינטרנט, בהן תוכלי לקרוא על התמודדותן של נשים במצב דומה, ואף לשתף אחרות שעברו חוויה דומה בתחושותייך, מחשבותייך ורגשותייך.
לצורך כך ריכזנו עבורך רשימות עדכניות של מסגרות טיפול ומתן ייעוץ וסיוע במסגרות רפואיות בקהילה, לצד מסגרות טיפול פרטניות ומידע אודות פורומים וקבוצות תמיכה ברשת הפעילות כיום.
אנו תקווה כי מידע זה יסייע לך ולו במעט, ומזמינות אותך לפנות לעובדת הסוציאלית של בית החולים בכל שאלה נוספת.

צוות היגוי בנושא אובדן הריון ולידה שקטה .

להורדת העלון לחצי כאן


* מתקיימות קבוצות תמיכה ביולדות שעברו לידות שקטות. סדרת המפגשים מונחית על ידי מיילדות מבית החולים "עין כרם"-בהובלה של מלכה נוקריאן  ואתי אסתר יונה. גם יולדות שילדו בבתי חולים אחרים, מוזמנות להצטרף. יולדת שילדה בהדסה, תקבל את המידע כבר בבית החולים. חשוב מאד, לא לעבור את המשבר לבד-ולהתמך עד ליציאה מחדר הלידה בידיים מלאות. הקבוצה תיפגשנה עם עוד נשים שמבינות ויודעות את אשר על ליבכן-ושם תמצאו מזור ומרפא.

   

שירותי מועצה

מרכז גוונים - מענה טיפולי רגשי ופרארפואי לתושבי בנימין. המרכז כולל בתוכו את מרכז משפחה והיחידה להתפתחות הילד.

מחלקת רווחה - המחלקה לשירותים חברתיים במועצה, לקידום הרווחה האישית, החברתית והקהילתית, בשדרה ובחירום. בקישור חוברת מידע על שירותי המחלקה, רשימת עובדות סוציאליות ועוד

הנחיות השירות הפסיכולוגי החינוכי להתמודדות עם הילדים בעקבות אסון או אירוע טרור

הנחיות אגף הביטחון להיערכות לאירועי חירום 

מוקד בנימין - משלב מוקד מוניציפלי (24 שעות ביממה, לא כולל שבתות וחגים) המנתב פניות לגורמים המקצועיים במועצה ועוקב אחרי הטיפול, ומוקד בטחוני הפועל בת"פ עם צה"ל, מד"א, משטרה, כיבוי אש (24 שעות ביממה כולל שבתות וחגים).
106 מטלפון קווי בבנימין, או *10625 מטלפון נייד, או 02-9977106
1208 מכל טלפון - מחבר ישירות למוקד הבטחוני מכל מקום בארץ
פניה מוקד  במילוי טופס אינטרנטי 
   

"יד-ליד"

יש בתוכנו ארגון חשוב שקיים כבר כמה שנים שנקרא: "יד-ליד". המטרה שהצבנו לעצמנו היא לעזור עד כמה שאפשר למשפחות בתוכנו, כאלה שזקוקות לתמיכה לזמן קצר וכאלה שלתקופה ארוכה יותר, אנחנו לא מתחשבנות...

חשוב לנו שתרגישו חלק מארגון זה בכך שתתרמו ככל יכולתיכם , ואנחנו נהיה בשמחה שליחות שלכם.

העניין חשוב מאוד- למרות בדיחות הדעת, ולכן – נשמח להיענות בדחיפות לכל נתינה מצדכם.

לכל שאלה או רצון לתרום, אפשר ליצור קשר עימנו

תודה רבה מראש,

נגה הכהן – 0525666271

אסנת אפשטיין – 0524606787

חגית שקד – 0545700363

מילן דובנסקי – 0546327705

רות בוקובזה – 0545894117

מרב וקנין - 0525664118

   

כל הזכויות שמורות לכפר אדומים | הצהרת פרטיות